boys Basketball - History

History

Championships

State
1928-1929 Class A
Division
2018-2019 Division 3- East
1994-1995 Class C- Two
1972-1973 Suburban I
1971-1972 Class A- East

Season Records

Year Overall League
2020-2021 4-6 4-5
2019-2020 8-16 7-11
2018-2019 15-8 13-5
2017-2018 6-16 5-12
2016-2017 7-17 6-11
2015-2016 4-19 4-13
2014-2015 9-14 8-9
2013-2014 4-17 3-15
2012-2013 3-18 3-15
2011-2012 1-19 1-17
2010-2011 6-14 5-13
2009-2010 12-12 11-9
2008-2009 11-10 10-8
2007-2008 17-8 14-6

Year Overall League
2006-2007 14-11 13-5
2005-2006 6-16 6-12
2004-2005 5-19 4-14
2003-2004 16-14 12-8
2002-2003 10-16 8-10
2001-2002 11-12 10-8
2000-2001 7-16 5-13
1999-2000 2-22 1-19
1998-1999 6-20 6-14
1997-1998 13-14 10-10
1996-1997 12-13 9-9
1995-1996 15-10 13-5
1994-1995 24-4 15-3
1993-1994 18-9 12-6
1992-1993 11-15 7-12
1991-1992 5-20 2-15
1990-1991 12-15 6-10
1989-1990 11-15 8-11
1988-1989 10-18 6-13
1987-1988 12-15 8-8
1986-1987 14-11 11-5
1985-1986 18-9 11-5
1984-1985 15-10 11-5
1983-1984 6-18 6-12
1982-1983 10-12 9-9
1981-1982 5-18 5-15
1980-1981 12-13 10-10
1979-1980 11-14 10-12
1978-1979 4-21 3-19
1977-1978 1-19 0-14
1976-1977 5-15 3-11
1975-1976 5-18 2-12
1974-1975 8-15 7-11
1973-1974 9-16 5-7
1972-1973 19-9 11-3
1971-1972 19-2 13-1
1970-1971 17-6 11-3
1969-1970 1-20 0-14
1968-1969 5-17 2-12
1967-1968 10-13 5-11
1966-1967 16-8

Year Overall League
1965-1966 14-6 9-5
1964-1965 6-14 2-12
1963-1964 0-18 0-14
1962-1963 8-12 4-8
1961-1962 7-14 2-10
1960-1961 4-12 1-11
1959-1960 5-14 2-10
1958-1959 7-16 2-10
1957-1958 10-9 4-8
1956-1957 9-13 2-10
1955-1956 13-12 6-6
1954-1955 5-14 1-11
1953-1954 8-13 4-8
1952-1953 4-15 4-8
1951-1952 5-16 1-11
1950-1951 5-13 1-11
1949-1950 1-20 0-18
1948-1949 7-14 5-13
1947-1948 9-15 5-10
1946-1947 5-14 2-13
1945-1946 3-15 2-13
1944-1945 4-13 1-12
1943-1944 10-9 6-5
1942-1943 8-5 6-5
1941-1942 1-12 1-10
1940-1941 4-12 1-10
1939-1940 7-7 5-7
1938-1939 5-13 5-11
1937-1938 8-11 8-8
1936-1937 5-13 5-11
1935-1936 0-18 0-16
1934-1935 0-17 0-12
1933-1934 5-9 4-8
​1932-1933 ​11-10 6-6
1931-1932 6-12 2-7
1930-1931 7-13 2-6
1929-1930 10-11 4-4
1928-1929 18-4 7-1
1927-1928 8-8 –
1926-1927 1-10 –
1925-1926 3-1 –

Playoff Results

2020-2021 Division 3 Playoffs
Opening Round
(7) Moses Brown (49) vs (10) Mt. St Charles (41)

2019-2020 Division 3 Playoffs
Opening Round
(6) St. Patrick (79) vs (11) Mt. St Charles (63)

2018-2019 Division 3 Playoffs
Quarterfinals
(4) Mt. St Charles (59) vs (5) Lincoln (66)

2016-2017 Division 3 Playoffs
Opening Round
(8) Central Falls (65) vs (9) Mt. St Charles (49)

2014-2015 Division 3 Playoffs
Opening Round
(7) Chariho (65) vs (10) Mt. St Charles (52)

2009-2010 Division 3 Playoffs
​Quarterfinals
(4) Mt St Charles (34) vs (5) Middletown (65)

2008-2009 Division 3 Playoffs
Quarterfinals
(4) Mt. St Charles (65) vs (5) Johnston (58)

Semifinals
(1) Central Falls (74) vs (4) Mt. St Charles (60)

2007-2008 Division 3 Playoffs
Quarterfinals
(4) Prout (62) vs (5) Mt. St Charles (74)

Semifinals
(1) Central Falls (75) vs (5) Mt. St Charles (64)

2006-2007 Division 3 Playoffs
Quarterfinals
(4) Mt. St Charles (55) vs (5) Burrillville (58) (OT)

2003-2004 Division 2 Playoffs
Opening Round
(6) Mt. St Charles (51) vs (11) Middletown (49)

Quarterfinals
(3) Barrington (52) vs (6) Mt. St Charles (53)

Semifinals
(2) Scituate (61) vs (6) Mt. St Charles (37)

2002-2003 Division 2 Playoffs
Opening Round
(5) Barrington (55) vs (12) Mt. St Charles (45)

​2001-2002 Division 2 Playoffs
Opening Round
(8) Mt. St Charles (60) vs (9) Lincoln (51)

Quarterfinals
(1) Mt Hope (61) vs (8) Mt. St Charles (49)

​1997-1998 Division 2 Playoffs
​Opening Round
(6) Pilgrim (60) vs (11) Mt. St Charles (56)

1996-1997 Division 2 Playoffs
Opening Round
(5) Exeter/WG (87) vs (12) Mt. St Charles (58)

1995-1996 Class C Playoffs
Quarterfinals
(3) Mt. St Charles (63) vs (6) Narragansett (65) (OT)

1994-1995 Class C Playoffs
Quarterfinals
(1) Mt. St Charles (78) vs (8) Scituate (56)

Semifinals
(1) Mt. St Charles (63) vs (5) Central Falls (55)

Finals
(1) Mt. St Charles (54) vs (3) Narragansett (73)

1993-1994 Class C Playoffs
Opening Round
(C1-3) Mt. St Charles (88) vs (C2-6) Davies (51)

Quarterfinals
(C1-3) Mt. St Charles (56) vs (C2-2) Mt Hope (72)

1992-1993 Class C Playoffs
Opening Round
(4) Central Falls (73) vs (5) Mt. St Charles (66)

1991-1992 Class C Playoffs
Opening Round
(3) Warren (83) vs (6) Mt. St Charles (61)

​1990-1991 Class C Playoffs
Opening Round
(C1-3) Mt. St Charles (73) vs (C2-6) Exeter/WG (30)

Quarterfinals
(C2-2) Central Falls (49) vs (C1-3) Mt. St Charles (47)

1989-1990 Class C Playoffs
Opening Round
(C1-4) Mt. St Charles (52) vs (C2-5) Warren (56)

1988-1989 Class C Playoffs
Play-In Game
Mt. St Charles (70) vs North Smithfield (62)

Opening Round
(C1-3) Central Falls (62) vs (C2-6) Mt. St Charles (73)

Quarterfinals
(C1-2) Westerly (58) vs (C1-6) Mt. St Charles (41)

1987-1988 Class C Playoffs
Opening Round
(C1-3) Mt. St Charles (80) vs (C-6) Davies (43)

Quarterfinals
(C2-2) Central Falls (45) vs (C1-3) Mt. St Charles (46)

Semifinals
(C1-1) Smithfield (53) vs (C1-3) Mt. St Charles (50)

1986-1987 Class C Playoffs
Quarterfinals
(C1-2) Mt. St Charles (54) vs (C2-3) Portsmouth (62)

1985-1986 Class C Playoffs
Quarterfinals
(C1-2) Mt. St Charles (62) vs (C2-3) Portsmouth (48)

Semifinals
(C1-2) Mt. St Charles (59) vs (C2-6) Davies (74)

1984-1985 Class C Playoffs
Quarterfinals
(C1-2) Mt. St Charles (51) vs (C2-3) Narragansett (53) (3OT)

1982-1983 Class C Playoffs
Quarterfinals
(C1-4) Mt. St Charles (54) vs (C2-1) Tiverton (57)

1974-1975 Suburban Division
4th Place Play-In Game
Pawtucket West (59) vs Mt. St Charles (54)

1973-1974 Suburban Division
4th Place Play-In Game
Mt. St Charles (61) vs Lincoln (55)

Opening Round
​(S3-3) Scituate (64) vs (S1-4) Mt. St Charles (54)

1972-1973 Suburban Division
Opening Round
(D1-2) Mt. St Charles (64) vs (D3-3) Our Lady of Providence (51)

Quarterfinals
(D1-2) Mt. St Charles (67) vs (D3-2) North Smithfield (50)

Semifinals
(D1-1) Tiverton (53) vs (D1-2) Mt. St Charles (57)

Finals
(D2-1) North Providence (66) vs (D1-2) Mt. St Charles (64)

1971-1972 Class A Playoffs
Quarterfinals
(A-East 1) Mt. St Charles (52) vs (A-West 4) Pilgrim (48)

Semifinals
(A-East 1) Mt. St Charles (81) vs (A-West 2) Central (90)

​1970-1971 Class A Playoffs
Quarterfinals
(A-East 2) Mt. St Charles (63) vs (A-West 3) Hendricken (36)

Semifinals
(A-West 1) Central (57) vs (A-East 2) Mt. St Charles (42)

1966-1967 Class B Playoffs
Quarterfinals
(B-East 2) Mt. St Charles (52) vs (B-West 3) Cranston West (47)

Semifinals
(B-West 1) Westerly (66) vs (B-East 2) Mt. St Charles (62)

​1965-1966 State Tournament
Preliminaries
Rogers (69) vs Mt. St Charles (25)

​1955-1956 State Tournament
Class A-Suburban 3rd Place Tiebreaker
Pawtucket West (73) vs Mt. St Charles (65)

​1932-1933 Class A Playoffs
Quarterfinals
(A1) Pawtucket (28) vs (A8) Mt. St Charles (29)

Semifinals
(A6) De La Salle (31) vs (A8) Mt. St Charles (22)

Championship
(1) Mt. St. Charles 4 vs (3) Burrillville 1

Team Captains

2021
Jack Bennett
Gary Kalmer

2020
Jack Bennet
Tommy Burke
Nick Platek

2019
Tristan Cox
Danny Johnson
Isaiah Lee

2018
Paul Brodeur
Christian Corriveau
Tristan Cox
Isaiah Lee

2017
Alex Hale

2016
Alex Merten
Eddie Reinhardt

2015
Ryan Choate
Alex Lataille
Ian Vescera

2014
Nolan Hayward
Riley Young

2013
Daniel “Doobie” Householder
Matt Pontes
Riley Young

2012
Santino Furnano
Daniel “Doobie” Householder

2011
Nick Arnold
Matt Koback
​Pat McCarthy

2010
Mike Kondick
Marc McKenna
Colin Russell
Trap Yates

2009
Nick Bowen
Junior Francois
Ryan Pangborn

2008
Gerry Davis
Tim Fitzpatrick
Dan Keyes
​Josh Lancellotti

​2007
Brendan Worton

​2006
William Combes
Joseph Lancellotti
Cory Macchioni

2005
Alex Myers

2004
TBD

2003
TBD

2002
Rob Angelone
Jason Langlois
Matt Leahy

2001
TBD

2000
Ray Leveille
Doug Wiganowske
Mike Gavin

1999
Kevin Smith

​1998
David Roy

​1997
Mark Baldwin
Dave Fallon
David Roy

​1996
TBD

1995
Lawrence “Sonny” Doane
Dave Laforest
Eric Schoenberg

1994
Andy Costa
Ken Tousignant

1993
Jeff Lechman
Steve Martin

1992
Ryan Ahern

1991
Henry Hanley
Ron Phelan

1990
Jon Fagan
Henry Hanley​

1989
Nick Leone
Steve St Andre

​1988
Sean Carney
Sean O’Connor

1987
Timothy “TJ” Cox
Brian Gaudreau

1986
Paul Delphos
David Testa

1985
Steve Barter
Peter Sangiovanni

1984
Mike Manocchia
Peter Sangiovanni

1983
Mark Barter

​1982
TBD

1981
By Game Basis

1980
Tom Brown

1979
Tom Brown

1978
Russ Barlow
John Berard

1977
TBD

1976
Luke Sullivan​

1975
Bob Mathieu

​1974
Bob Berard
Dan McComisky
Al McCooey

​​1973
Rick Fesik
Greg Zienowicz

1972
Paul Berard
Rick Leclaire
David Marcoux

1971
TBD

1970
​TBD

1969
Mike Dalton
Al Durand

1968
Mike Carroll

1967
Rene Laplante

1966
Mike McGahan
Mike D’Ambra

1965
Mike McGahan

1964
Bob Cyr
Dennis “Denny” Smith

1963
William Donlon

1962
Michael Savachek

1961
Paul Bourdon

1960
Bert Guay

1959
Roger Bourgery

1958
Roger Brissette
Nate Small

1957
Bob Cote

1956
Dick Cabana
Roger Robert

1955
Gene Murray

1954
TBD

1953
TBD

1952
Robert Segelken

1951
TBD

​1950
Leo “Sonny” Gartsu

1949
Joe Aloisio
Larry Donovan

1948
Jim Simmons

​1947
TBD

1946
Walter James
Bill Bradley

1945
George Page

1944
Robert Bentley
Roland Cayer

1943
Wendell Phillips

1942
Robert Ouellette

1941
Robert Ouellette

1940
Walter McPherson

1939
Mike Mahoney

1938
Fernand Olivier

1​937
Fernand Olivier

1936
Tony Basan

1935
Maurice Monfet

1934
Al Berard

1933
Frank Robotti

1932
Louis Dursin

1931
Henri Lebeau

1930
William Livingstone

1929
William Livingstone

​1928
Olivier Roberge

1927
Edmond Laferriere

1926
Edmond Laferriere

All-State

1998
Second Team
David Roy
1972
Second Team
Paul Berard

1971
Second Team
Casimir Malec

1964
Second Team
Dennis Smith

1956
Second Team
Roger Roberts

1954
First Team
Lionel Jenkins

1953
First Team
Lionel Jenkins

All-Division

2021
Division 3 North
First Team
Gary Kalmer

Second Team
Jack Bennett

Third Team
Jared Beaudoin

2020
Division 3 East
First Team
Tommy Burke

Second Team
Jack Bennett
Ben Ellis

2019
Division 3 All Division
Second Team
Jordan Perry

Division 3 East
First Team
Jordan Perry

Second Team
Danny Johnson
Isaiah Lee

2018
Division 3 North
Second Team
Jack Bennett

2017
Division 3 All Division
Second Team
Alex Hale

Division 3 North
First Team
Alex Hale

Second Team
Paul Brodeur

2016
Division 3 North
First Team
Alex Hale

Second Team
Eddie Reinhardt

2015
Division 3 North
First Team
Alex Lataille

Second Team
Owen Murphy

2014
Division 3 North
First Team
Alex Lataille

Second Team
Riley Young

2013
Division 3 North
Second Team
Alex Lataille

2012
Division 3 North
First Team
Dan Householder

2011
Division 3 North
First Team
Matt Koback

2010
Division 3
First Team
Colin Russell
Third Team
Matt Koback

2009
Division 3
First Team
Nick Bowen

Third Team
Colin Russell
Ryan Pangborn

2008
Division 3
Second Team
Josh Lancellotti
Ryan Pangborn

Third Team
Colin Russell

2007
Division 3
First Team
Brendan Worton

Second Team
Josh Lancellotti

Third Team
Dan Koback

2006
Division 2 North
First Team
Dan Janik

2005
Division 2 North
First Team
Alex Myers

Second Team
John Burns

2004
Division 2 North
First Team
Alex Myers

Third Team
Sean Murphy

2003
Division 2 North
Third Team
Marty Klara

2002
Division 2 North
First Team
Rob Angelone

Second Team
Matthew LaMountain

2001
Division 2 North
Fourth Team
Greg Malloy

2000
Division 2 North
Fourth Team
Greg Malloy

1999
Division 2 North
Second Team
Kevin Smith

1998
Division 2 North
First Team
David Roy

Third Team
Kevin Smith

1997
Division 2 North
First Team
David Roy

Third Team
David Fallon

1996
Class C Two
First Team
David Roy

Second Team
James Hanley

Third Team
Walter Olsen

1995
Class C Two
First Team
Sonny Doane
James Hanley

Second Team
David LaForest

Third Team
David Roy

1994
Class C One
First Team
Andrew Costa

Second Team
Sonny Doane

1993
Class C One
Second Team
Andrew Costa

Third Team
Steve Martin

1992
Class C One
Third Team
Ryan Ahern

1991
Class C One
First Team
Henry Hanley

Second Team
Jesse Boyd

1990
Class C One
First Team
Henry Hanley

Second Team
Scott Allard

Third Team
Jon Fagan

1989
Class C One
Second Team
Steve St. Andre

1988
Class C One
First Team
Sean Carney

Second Team
Sean O’Connor

Third Team
Steve St. Andre

1987
Class C One
First Team
Brian Gaudreau

Second Team
Sean Carney

1986
Class C One
First Team
T.J. Cox
Brian Gaudreau

Second Team
David Testa

Third Team
Paul Delphos

1985
Class C One
Second Team
Brian Gaudreau

Third Team
Paul Germain
Peter Sangiovanni

1984
Class C One
Third Team
Peter Sangiovanni

1983
Class C One
Second Team
Tom Calabro

Third Team
John O’Hara
Mark Barter

1982
Class C
Second Team
Tom Calabro

1981
Class C
Second Team
Chris Oates

1980
Central Division
Second Team
Louis “Buzzy” Boisvert

1979
No Selections

1978
Suburban One
Third Team
Russell Barlow

1977
No Selections

1976
Suburban One
Third Team
John Berard

1975
Suburban One
First Team
Bud Yarborough

Third Team
Bob Matthieu

1974
Suburban One
First Team
Bob Berard

1973
Suburban One
First Team
Rick Fesik
Greg Zienowicz

Third Team
Bob Berard
Ron Mandeville

1972
Class A East
First Team
Paul Berard
Roger Samson

Second Team
David Marcoux
Richard Zienowicz

1971
Class A East
First Team
Casimir Malec

Third Team
Dennis Bedard
Paul Berard
Michael Masterson

1970
No Selections

1969
No Selections

1968
Class B East
Second Team
Mike Carroll

1967
Class B East
First Team
Jim Rogoze

Second Team
Mike Carroll

1966
Northern Division
First Team

Paul Allaire

Honorable Mention
Mike D’Ambra
Richard Geoffroy

1965
Class A Suburban
Third Team
Mike D’Ambra

1964
Class A Suburban
First Team
Dennis Smith

Honorable Mention
Joe Carroll

1963
Class A Suburban
First Team
William Dolan

Third Team
Dennis Smith

1962
Class A Suburban
Third Team
Edward LaPlante

1961
Class A Suburban
Second Team
Paul Bourdon

Honorable Mention
Edward LaPlante

1960
Class A Suburban
First Team
Bert Guay

1959
Class A Suburban
Second Team
Bert Guay

Honorable Mention
Roger Bourgery

1958
Class A Suburban
Second Team
Roger Brissette

Honorable Mention
Nate Small
Bert Guay

1957
Class A Suburban
First Team
Bob Cote

1956
Class A Suburban
First Team
Roger Roberts

Second Team
Bob Cote

Honorable Mention
William Claudio

1955
Class A Suburban
Third Team
Bob Cote

Honorable Mention
Gene Murray

1954
Class A Suburban
First Team
Lionel Jenkins

Honorable Mention
Lou Coulombe
Ernie Rinfret

1953
Class A Suburban
First Team
Lionel Jenkins

1952
Class A Suburban
Second Team
Lionel Jenkins

Honorable Mention
Denis Ducharme
Bob Segelken
Ellis Wiltz

1951
Class A Suburban
Third Team
Walter Peterson

Honorable Mention
James Donovan
Bernard Gendron

1950
Class B
Honorable Mention
Bernard Gendron
Jose Martinez
William Petersen

1949
Class B
First Team
Larry Donovan

1948
Class B
Second Team
Larry Donovan

1947
Class B
Honorable Mention
Danny Doyle
Larry Donovan
Johnny Dubois

1946
No Selections

1945
No Selections

1944
Class B
Second Team
Robert Bentley

Honorable Mention
Roland Cayer
Henry St. Onge

1943
Class B
Second Team
Wendell Phillips

Honorable Mention
Roland Cayer
Fern Champigny
Paul Pryor

1942
Class B
Second Team
William Smith

Honorable Mention
Robert Oullette
Frank Sinatro

1941
Class B
Third Team

Robert Oullette

1940
Class B
Second Team
Walter McPherson

Honorable Mention
Bob Cormier
Jimmy Rogers

1939
Class B
Third Team
Bob Cormier
O’Rourke

1938
Class B
Honorable Mention
Robert Chabot
Charles Cunneen
Wilfrid Jolin
Mike Mahoney

1937
Class B
Second Team
William Sullivan

Honorable Mention
Henri Faubert

1936
Class B
Honorable Mention
Robert Lemieux
Maurice Monfet
William Sullivan

1935
No Selections

1934
Class A
Honorable Mention
Al Berard
Don Collelo
Charlie Santarsiero

1933
Class A
First Team
Frank Robotti

Third Team
Anthony Basan

Honorable Mention
Raymond Hart
Nick Parahus

MVP

2021 Jack Bennett
2020 Tommy Burke
2019 Danny Johnson
2018 Paul Brodeur
2017 Alex Hale
2016 Eddie Reinhardt
2015 Alex Lataille
2014 Riley Young
2013 Daniel Householder
2012 Santino Funaro
2011 Matt Koback
2010 Colin Russell
2009 Nicholas Bowen
2008 Josh Lancelotti
2007 Brendan Worton
2006 Joe Lancellotti
2005 Alex Myers
2004 Sean Murphy
2003 Martin Klara
2002 Robert Angelone
2001 Greg Malloy
2000 Ray Leveille
1999 Kevin Smith
1998 David Roy
1997 David Roy
1996 Tim Finocchio
1995 Lawrence Doane
1994 Andrew Costa
1993 Steve Martin
1992 Jason Shea
1991 Henry Hanley
1990 Jon Fagan
1989 Steve St Andre
1988 Sean Carney
1987 Brian Gaudreau
1986 Brian Gaudreau
1985 Peter Sangiovanni
1984 Peter Sangiovanni
1983 Mark Barter
1982 Tom Calabro
1981 Chris Oates
1980 Louis Boisvert
1979 Buzzy Boisvert
1978 Russ Barlow
1977 TBD
1976 John Berard
1975 Robert Mathieu
1974 Bob Berard
1973 Greg Zienowicz
1972 Paul Berard
1971 Casimir Malec
1970 Steve Ouimette
1969 Paul Crowley
1968 Mike Carroll
1967 Jim Rogoze
1966 Pierre Allaire
1965 Mike D’Ambra
1964 Denny Smith
1963 Bill Donlon