GIRLs tennis - History

History

Championships

State
2008 Division 1
2007 Division 1
2005 Division 1
2004 Division 1
2002 Class A
1991 Class B
1985 Class B
1984 Class B
Division
2009 Division 1 North
2007 Division 1 North
2006 Division 1 North
2005 Division 1 North
2004 Division 1 North
2003 Class A North
2002 Class A North
1997 Class A
1991 Class A North
1990 Class B North
1987 Class A West
1985 Class B North

Season Records

2020 1-5
2019 8-5
2018 10-3
2017 7-10 7-9
2016 10-6
2015 6-7
2014 8-5
2013 7-5
2012 9-3
2011 10-3
2010 11-2
2009 12-1
2008 11-2
2007 12-1
2006 10-3
2005 13-0
2004 13-0
2003 13-0
2002 16-0 13-0
2001 10-3
2000 7-9
1999 12-2
1998 11-5 10-4
1997 9-6 9-5
1996 13-1 12-0
1995 9-8 9-7
1994 8-8
1993 13-5 12-4
1992 5-11
1991 15-0 12-0
1990 19-2
1989 3-12 3-11
1988 11-5
1987 10-4 10-3
1986 11-4 10-3
1985 15-0
1984 12-1
1983 4-4
1982 4-6
1981 3-11

Playoff Results

2019 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(4) East Greenwich 4 vs (5) Mount St. Charles 3

2018 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(4) Mount St. Charles 0 vs (5) Barrington 4

2017 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(3) Wheeler 4 vs (6) Mount St. Charles 0

2016 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(4) North Kingstown 2 vs (5) Mount St. Charles 4

Semifinals
(1) La Salle 4 vs (5) Mount St. Charles 0

2014 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(3) Barrington 4 vs (6) Mount St. Charles 2

2012 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(3) Mount St. Charles 4 vs (6) Bay View 0

Semifinals
(2) East Greenwich 3 vs (3) Mount St. Charles 4

Championship
(1) La Salle 4 vs (3) Mount St. Charles 0

2011 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(3) Mount St. Charles 5 vs (6) Prout 0

Semifinals
(2) La Salle 4 vs (3) Mount St. Charles 2

2010 Division 1 Playoffs
Quarterfinals
(3) Mount St. Charles 6 vs (6) Moses Brown 1

Semifinal
(2) La Salle 3 vs (3) Mount St. Charles 4

Championship
(3) Mount St. Charles 1 vs (4) Bay View 4

2009 Division 1 Playoffs
Semifinals
(2) Mount St. Charles 4 vs (3) Lincoln School 2

Championship
(1) Bay View 4 vs (2) Mount St. Charles 3

2008 Division I Playoffs
Quarterfinals
(3) Mount St. Charles 7 vs (6) Barrington 0

Semifinals
(2) Bay View 3 vs (3) Mount St. Charles 4

Championship
(1) Lincoln School 0 vs (3) Mount St. Charles 4

2007 Division 1 Playoffs
Semifinals
(1) Mount St. Charles 5 vs (4) Prout 2

Championship
(1) Mount St. Charles 5 vs (3) Bay View 2

2006 Division 1 Playoffs
Semifinals
(1) Mount St. Charles 3 vs (4) La Salle 4

2005 Division 1 Playoffs
Semifinals
(1N) Mount St. Charles 4 vs (2S) Barrington 3

Championship
(1N) Mount St. Charles 4 vs (2N) La Salle 3

2004 Division 1 Playoffs
Semifinals
(1N) Mount St. Charles 6 vs (3N) La Salle 1

Championship
(1N) Mount St. Charles 5 vs (2N) Lincoln School 2

2003 Class A Playoffs
Quarterfinals
(1N) Mount St. Charles 7 vs (4S) Toll Gate 0

Semifinals
(1N) Mount St. Charles 6 vs (3N) La Salle 1

Championship
(1N) Mount St. Charles 3 vs (2N) Wheeler 4

2002 Class A Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 7 vs Toll Gate 0

Semifinals
Mount St Charles 6 vs Bay View 1

Finals
Mount St Charles 6 vs Barrington 1

2001 Class A Playoffs
Quarterfinals
(1N) Mount St. Charles 7 vs (4S) Toll Gate 0

Semifinals
(1N) Mount St. Charles 6 vs (2S) Bay View 1

Championship
(1N) Mount St. Charles 6 vs (1S) Barrington 1

1999 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 5 vs Barrington 2

Semifinals
Mount St Charles 4 vs La Salle 3

Finals
Moses Brown 6 vs Mount St Charles 1

1998 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 6 vs La Salle 1

Semifinals
Wheeler 7 vs Mount St Charles 0

1997 Playoffs
Quarterfinals
Wheeler 5 vs Mount St Charles 2

1996 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 5 vs Cumberland 2

Semifinals
Wheeler 5 vs Mount St Charles 2

1995 Playoffs
Quarterfinals
Barrington 6 vs Mount St Charles 1

1993 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 4 vs North Smithfield 3

Semifinals
Wheeler 4 vs Mount St Charles 3

1991 Class B Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 7 vs South Kingstown 0

Semifinals
Mount St Charles 6 vs Smithfield 1

Finals
Mount St Charles 4 vs North Smithfield 3

1990 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 7 vs South Kingstown 0

Semifinals
Mount St Charles 5 vs Smithfield 2

Finals
Lincoln 4 vs Mount St Charles 3

1989 Class A Playoffs
Quarterfinals
Toll Gate 7 vs Mount St Charles 0

1988 Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 5 vs North Smithfield 2

Semifinals
Lincoln School 6 vs Mount St Charles 1

1987 Class A Playoffs
Semifinals
Wheeler 6 vs Mount St Charles 1

1986 Class A Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 4 vs Barrington 3

Semifinals
Lincoln School 5 vs Mount St Charles 2

1985 Class B Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 7 vs Cranston East 0

Semifinals
Mount St Charles 4 vs East Greenwich 3

Finals
Mount St Charles 6 vs North Smithfield 1

1984 Class B Playoffs
Quarterfinals
Mount St Charles 7 vs St Raphael 0

Semifinals
Mount St Charles 4 vs North Kingstown 3

Finals
Mount St Charles 5 vs North Smithfield 2

Team Captains

2020
Isabella Sughrue

2019
TBD

2018
Madison Cataldo
Isabella Coppolino
Maggie Kinnear
Erin McWhinnie

2017
Saher Aora
Julia Kinnear
Kaitlyn Koller

2016
Alyssa Piampiano
Maikah Bulpitt

2015
Sonia Radu
Jessica Morelle
Kate Foley
Caroline Cardosa

2014
Julia Martin
Trisha Bhatia
Jennifer Lepine
Meaghan Dubois

2013
Kylie Finnerty
Julia Marciniak
Katelyn Gagnon

2012
Liz Foley
Jill Langin
Tara Martin
Emily Cardosa

2011
Meghan Lydon
Grace Fenton
Katherine Porcaro

2010
Aimee Barone
Meryl Lawrence
Lauren Porcaro

2006
Celie Morin
Marisa Lee

1994
Meghan Mara

1992
Christina Rizzuto
Sarah Robert

1991
Kirsten Lawrence

1988
Gina Simonelli

All-State

2020
Second Team
Piper O’Connell

2019
Second Team
Ally Romano

2018
Second Team
Piper O’Connell
Alex Wyatt

2017
Second Team
Isabella Coppolino

2016
Second Team
Maikah Bulpitt

2015
First Team
Kate Foley

2014
First Team
Kate Foley

Second Team
Sonia Radu

2013
Second Team
Julie Marciniak

2012
First Team
Liz Foley

2011
First Team
Meghan Lydon

Second Team
Liz Foley
Jill Langin

2010
First Team
Meryl Lawrence
Meghan Lydon

Doubles
Aimee Barone, Tara Martin

Second Team
Doubles
Emily Cardosa, Jill Langin

2009
First Team
Meryl Lawrence
Taylor McEldowney

Doubles
Aimee Barone, Kayla Flynn

Second Team
Meghan Lyden

2008
First Team
Taylor McEldowney
Meryl Lawrence

Doubles
Alyssa Marciniak, Meghan Lydon

Second Team
Alexandra Lawrence
Bianca Sciotti

2007
First Team
Melissa Ferry
Taylor McEldowney

2006
First Team
Marisa Lee

Second Team
Taylor McEldowney
Celie Morin

Doubles
Hannah Morton, Alexandra Lawrence

2005
First Team
Meghan McCooey
Michaela Cerrone

Second Team
Nicole Breting

2004
First Team
Megan McCooey
Nicole Breting
Michaela Cerrone

Second Team
Marisa Lee

2003
First Team
Megan McCooey
Nicole Breting

Second Team
Michaela Cerrone

2002
First Team
Megan McCooey
Andrea Lee
Nicole Breting
Lisa Cerrone

2001
First Team
Andrea Lee

Second Team
Lisa Cerrone

2000
First Team
Andrea Lee

Second Team
Amy Hart

1999
First Team
Jessica Fede
Erin Dwyer

1998
First Team
Jessica Fede
Nicole Russo

1997
Second Team
Nicole Russo
Jessica Fede

1996
First Team
Katie Brennan
Nicole Russo

Second Team
Jessica Fede

1995
Second Team
Katie Brennan

1994
Second Team
Jessica Lawrence

1993
First Team
Marissa Pitrone

1992
First Team
Marissa Pitrone

1991
First Team
Kirsten Lawrence
Natalie Leduc

1990
First Team
Natalie Leduc

Second Team
Kirsten Lawrence
Bonnie Bouvier

1989
First Team
Natalie Leduc

1988
First Team
Jennifer Stammen
Gina Simonelli

1987
First Team
Jennifer Stammen
Gina Simonelli

1986
First Team
Jennifer Stammen

Second Team
Kristen Cooney

1985
First Team
Kris Cooney
Jennifer Stammen

1984
Second Team
Kristen Cooney
Amy Stammen

All-Division

2020
No All Division

2019
Division 1
Ally Romano

2018
Division 1
Piper O’Connell
Alex Wyatt
Isabelle Coppolino

All Position
Maggie Kinnear
Alex Wyatt
Piper O’Connell
Madison Cataldo
Shivanni Gopal

2017
Division 1 Met A
First Team
Doubles
Maggie Kinnear, Ally Romano

Second Team
Singles
Isabella Coppolino

2016
Division 1 Met A
First Team
Alyssa Piampiano

Doubles
Julia Kinnear, Hollie Wallace

Second Team
Singles
Maikah Bulpitt

2015
Division 1 Met A
First Team
Singles
Kate Foley

Second Team
Singles
Alyssa Pampiano

Doubles
Lauren Porcaro, Caroline Cardoso

2014
Division 1 Met A
First Team
Singles
Kate Foley

Doubles
Meaghan Dubois, Caroline Cardosa

Second Team
Singles
Sonia Radu

2013
Division 1 Met B
First Team
Singles
Julie Marciniak
Kate Foley

Doubles
Meaghan Dubois, Kaitlyn Gagnon

Second Team
Doubles
Jen Lepine, Jess Morelle

2012
Division I Met B
First Team
Singles
Liz Foley
Jill Langin

Doubles
Emily Carsoda, Julia Martin

Second Team
Singles
Tara Martin

Doubles
Kylie Finnerty, Katelyn Gagnon

2011
Division 1 North
First Team
Singles
Meghan Lydon
Elizabeth Foley

Doubles
Katherine Porcaro, Emily Cardosa

Second Team
Singles
Jill Langin
Tara Martin

Doubles
Julie Marciniak, Julia Martin

2010
Division 1 North
First Team
Meryl Lawrence
Meghan Lydon
Elizabeth Foley

Doubles
Aimee Barone, Tara Martin
Jill Langin, Emily Cardosa

Second Team
Lauren Porcaro

Doubles
Katherine Porcaro, Chelsea Lee

2009
Division 1 North
First Team
Taylor McEldowney
Meryl Lawrence

Doubles
Grace Morton, Mekala Bertocci

Second Team
Meghan Lydon
Bianca Sciotti

Doubles
Aimee Barone, Kayla Flynn

2008
Division 1
First Team
Taylor McEldowney
Meryl Lawrence
Alexandra Lawrence
Bianca Sciotti

Doubles
Alyssa Marciniak, Meghan Lydon

Second Team
Doubles
Caitlin Kline, Mekala Bertocci

2007
Division 1 North
First Team
Melissa Ferry
Taylor McEldowney

Doubles
Hannah Morton, Caitlin Kline

Second Team
Alexandra Lawrence
Meryl Lawrence

Doubles
Jessica Chabot, Mekala Bertocci

2006
Division 1 North
First Team
Marisa Lee

Doubles
Hannah Morton, Alexandra Lawrence

Second Team
Melissa Ferry

Doubles
Jessica Chabot, Caitlin Kline

2005
Division 1 North
First Team
Meghan McCooey
Nicole Breting

Doubles
Celie Morin, Nora Drago

Second Team
Michaela Cerrone
Marisa Lee

Doubles
Danielle Falvo, Melissa Ferry

2004
Division 1 North
First Team
Megan McCooey
Nicole Breting
Ruth Furman

Second Team
Michaela Cerrone
Marisa Lee

Doubles
Lauren Gainor, Nora Drago
Meredith Gadoury, Melissa Ferry

2003
Class A North
First Team
Megan McCooey
Nicole Breting

Doubles
Nora Drago, Marissa Lee
Danielle Falvo, Kaitlin Kelly

Second Team
Michaela Cerrone

2002
Class A North
First Team
Megan McCooey
Nicole Breting
Lisa Cerrone
Andrea Lee

Doubles
Michaela Cerrone, Danielle Falvo
Kaitlin Kelly, Emily Bowen

Second Team
Sarah Ballow, Christina Pimental

2001
Class A North
First Team
Andrea Lee

Doubles
Katie Cerrone, Kristina Cerrone

Second Team
Amy Hart
Jenn Sciuto

2000
Class A
First Team
Andrea Lee

Second Team
Amy Hart

1999
Class A North
First Team
Jessica Fede
Erin Dwyer

Doubles
Carmen Alfieri, Jodi Greenon

Second Team
Jenn Sciuto

1998
Class A Two
First Team
Jessica Fede
Nicole Russo

Second Team
Erin Dwyer

Doubles
Megan Desautel, Christina Maheu

1997
Class A Two
First Team
Jessica Fede
Nicole Russo

Second Team
Erin Dwyer

Doubles
Mary Begin, Patricia Pora

1996
Class A Two
First Team
Katie Brennan
Jessica Fede
Nicole Russo

Doubles
Jodi Mesolella, Mary Begin

Second Team
Doubles
Melissa Calamati, Erin Dwyer

1995
Class A North
First Team
Doubles
Cathy Lee, Amy DeLuca

Second Team
Katie Brennan
Laura Reardon

Doubles
Nicole Russo, Chelsea Dionne

1994
Class A North
First Team
Doubles
Laura Reardon, Jennifer D’Agostino

Second Team
Jessica Lawrence

1993
Class A
First Team
Marissa Pitrone

Doubles
A. Reardon, L. Harig

1992
Class A
Second Team
Marissa Pitrone

Doubles
Sarah Robert, Jessica Lawrence

1991
Division B North
First Team
Kirsten Lawrence
Natalie Leduc

Doubles
Danielle Corrente, Marissa Pitrone

Second Team
Doubles
Kara Brennan, Kristen Brennan

1990
Class B North
First Team
Natalie Leduc
Danielle Corrente
Marissa Pitrone

Second Team
Kirsten Lawrence
Bonnie Bouvier
Kristen Brennan
Colleen Dykas

1989
Class A
Second Team
Natalie Leduc

1988
Class A
First Team
Jennifer Stammen

Second Team
Gina Simonelli

1987
Class A West
First Team
Jennifer Stammen
Gina Simonelli

Doubles
Marguerit Manco, Melissa Rendine

1986
Class A West
First Team
Jennifer Stammen
Kristen Cooney
Stacey Giannini, Melissa Rendine

1985
Class B North
First Team
Kris Cooney
Jen Stammen
Heather Wilson

Stacey Giannini

Second Team
Diane Kane
Melissa Rendine

1984
Class B North
First Team
Kristen Cooney
Amy Stammen
Deb Fitzgerald
Stacey Giannini

Second Team
Heather Wilson
Marguerite Manco

1983
Class B North
Second Team
Kristen Cooney
Amy Stammen

Second Team
Doubles
Stacey Giannini, Kim Lafferty

1982
Class B North
Second Team
Amy Stammen

Doubles
Kim Lafferty, Heather Wilson

MVP

2020 Piper O’Connell
2019 TBD
2018 Isabelle Coppolino
2017 Kaitlyn Koller
2016 Alyssa Piampiano
2015 Kate Foley
2014 Meaghan Dubois
2013 Julie Marciniak
2012 TBD
2011 Meghan Lydon
2010 Meryl Lawrence
2009 Taylor McEldowney
2008 Alexandra Lawrence
2007 Melissa Ferry
2006 Celie Morin
2005 Michaelea Cerrone
2004 Meghan McCooey
2003 Kaitlin Kelly
2002 Lisa Cerrone
2001 Jenna Sciuto
2000 Elizabeth DiPardo
1999 Erin Dwyer
1998 Nicole Russo

1997 Melissa Collamati
1996 Amy Hart
1995 Sara Tenreiro
1994 Amy Reardon
1993 Marissa Pitrone
1992 Christina Rizzuto
1991 Natalie Leduc
1990 Bonnie Bouvier
1989 Karen Flaherty
1988 Gina Simonelli
1987 Diane Kane
1986 Kristen Cooney
1985 Dina Vitale
1984 Amy Stammen
1983 Jill Lawrence
1982 Linda Mallari
1981 Holly Wilson